Bireysel DanışmanlıkMakalelerVan Psikolog

Corona (Korona) Virüsü-Psikolojik Etkileri

Corona virüsünün ne olduğu nasıl bulaştığına dair çokça makale ve haber bulunmaktadır. Bu yazıda sadece psikolojik yönlerine değinilmiştir

Geçmişte toplu ölümlere yol açan bulaşıcı ve salgın hastalıkların büyük acıların yaşanmasına neden olduğu tarih sayfaları ve bilimsel arşivlerde karşımıza çıkmaktadır. Virüs korkusu, insanların hayatının seyrini değiştiren davranışlardan biri olarak görülmektedir.

Son zamanlarda Corona (Korona) Virüsü bize şunu göstermiştir ki; Dünyanın hiçbir yerinde acılardan kaçılamayacağı bir kez daha açığa çıktığına göre, bizlerin de bir an önce mükemmel anı aramaktan vazgeçip, elimizdeki anı güzelleştirmeye ve anlamlandırmaya başlamak daha faydalı olacaktır. Korkuyla değil, bilgi ve farkındalıkla hareket etmenin önemi büyük, çünkü daha önce de birçok kez sağlıklı korkunun tehlikelere karşı koruyucu fonksiyonunu deprem gerçeği  gibi, kuş ve domuz gribi gibi bulaşıcı hastalıklarda hepimiz yaşadık ve gördük.

Bu konuda önce bireylerin yanlış bilgilendirilmelerinin farkına varılması, bunların değiştirilmeye çalışılması, bilinmesi gerekli bilgi ve becerilerin kazanılması gerekmektedir. ‘Virüs geldi, gelecek’ derken geçtiğimiz perşembe Van’da rastlandı şüphesi yürekleri ağıza getirdi. İnsanlar hemen alarm halinde beklemeye başladı. Van ve çevresinde bu bekleme ciddi anlamda pek çok insanda ölüm korkusunu ve hastalık kaygısını tetikledi. İnsanlarda panik oluştu ve insanlar psikolojik olarak olumsuz etkilendi. Bununla birlikte Obsesyon, Panik atak, Fobi, Stres, Uykusuzluk, Yeme sorunları, Korku gibi rahatsızlıklar ile ilgili şikayetlerle başvuralar artış göstermektedir.

Hangi durumlarda destek alınmalı?

   Hapşırma ve burun çekmesinden irkilen, toplu ulaşımdan kaçınan, kapalı ve kalabalık ortamlara giremeyen, sağlığıyla ilgili aşırı endişelenen, işine odaklanamayan, haberlerden aşırı etkilenen ve bu nedenle günlük rutinlerini sürdürmekte zorlanan vatandaşlara psikolojik destek almalarını öneririm. Beden sağlığımız gibi ruh sağlığımızı güçlü tutarsak, birlikteliğimize ne kadar özenirsek bu tür kitlesel tehditlerden daha az etkileniriz.

Olumsuz psikolojik belirtilerin farkına vardıysanız ve tek başınıza başa çıkamıyorsanız bir uzmandan destek almanızı öneririm.

Hüseyin EROL

Uzman Psikolog

www.vanuzmanpsikolog.com ��T�

Uzman Psikolog Hüseyin EROL

Uzman Psikolog Hüseyin EROL 2009 yılında Dicle Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Bölümü’nde tamamlamıştır. Sanata olan yoğun ilgisinden dolayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Tv Bölümünü de okumaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Cinsel Terapiler, EMDR, Sağlık Bakanlığının Düzenlediği 3 Basamaktan Oluşan Uyuşturucu Uyarıcı Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitimi, Şema Terapi, Tıbbi Hipnoz ve Ericksonian Hipnoterapi yaklaşımlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığınca ‘Psikolojinin Tıbbi Müdahalelerde Bulunma Yetkinlik Belgesi’ne de ayrıca sahiptir. Columbia Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde yürütülen Uluslararası Travma Çalışmaları programına katılmış, bireysel ve toplumsal travmalara müdahale üzerine eğitimler almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir