Çift Danışmanlığı - Evlilik DanışmanlığıCinsel DanışmanlıkHizmetlerimizMakalelerTıbbi HipnozVan Psikolog

Hipnoterapi ve Bilişsel Davranışçı Terapi ile Vajinismus İlişkisi

Vajinismus:

Vajen bölgesi kaslarında meydana gelen istemsiz kasılmaya bağlı olarak, istediğini ifade etmesine rağmen kadının cinsel birleşimi gerçekleştirememe durumuna verilen isimdir.

Vajinismusta Ağrı Döngüsü:

 1. Vücut acı olmasını bekler: korku endişe buna katkıda bulunabilir
 2. Vücut, vajina kaslarını otomatik olarak kasar.
 3. İstemsiz kasılmalar sekste ağrı ve acı hissine neden olur. Penis vajen birleşimi imkansız hale gelir.
 4. Acı ve ağrı refleksif cevabı artırır, yoğunlaştırır.
 5. Vücut bu yoğunlaşmaya destekleyerek tepki verir.
 6. Kişi cinsel yakınlaşmadan uzak durmaya başlar ve zamanla cinsel isteksizlik gelişebilir.

 Başarısız deneyimlerden kurtulmanın en etkili yolu yeni ve başarılı bir deneyim kazanmaktır. Yeni ve sağlıklı deneyim kazanmanın en etkili ve kısa yollarından biri Bilişsel Davranışçı Terapiyle beraber Hipnoterapi yöntemidir. Bu yöntemle hem kısa sürede sonuç alınmaktadır hem de olumlu sonucun etkinliğinin yüksek olacağı bilinmektedir.

Hipnoterapi:

 • Sürece psikolojik hazırlık sağlar
 • Gevşemeyi sağlar
 • Kaygılı ve ümitsiz yaklaşımı, imgesel uygulamalar ile normalize eder
 • Süreci yönetme becerisi kazandırır, korku ve kaygıyı önlemeye yardımcı olur
 • Ödevlerin yapılmasını kolaylaştırır.
 • Fobilerden kaçınma, kendine yönelik cesaret duygusunun oluşmasını sağlar ve sorunun çözümü konusunda farkındalık sağlar.

 Bilişsel Davranışçı Terapi ve Hipnoterapi yöntemiyle Vajinismustan ağrısız bir şekilde ve kaygı-korkunuzu kontrol ederek yaşamak mümkün görünmektedir.

Uzman Psikolog Hüseyin EROL

Uzman Psikolog Hüseyin EROL 2009 yılında Dicle Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Bölümü’nde tamamlamıştır. Sanata olan yoğun ilgisinden dolayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Tv Bölümünü de okumaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Cinsel Terapiler, EMDR, Sağlık Bakanlığının Düzenlediği 3 Basamaktan Oluşan Uyuşturucu Uyarıcı Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitimi, Şema Terapi, Tıbbi Hipnoz ve Ericksonian Hipnoterapi yaklaşımlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığınca ‘Psikolojinin Tıbbi Müdahalelerde Bulunma Yetkinlik Belgesi’ne de ayrıca sahiptir. Columbia Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde yürütülen Uluslararası Travma Çalışmaları programına katılmış, bireysel ve toplumsal travmalara müdahale üzerine eğitimler almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir