HizmetlerimizMakalelerVan Psikolog

Corona Virüsünün İnsan Psikolojisi Üzerindeki Etkilerine Dikkat !

Corona virüsünün ne olduğu, nasıl bulaştığı ve nasıl önlemler alınması gerektiğiyle ilgili uzmanlar gerekli açıklamaları yaptılar. Burada özellikle oluşturduğu kaygı ve insan psikolojisine olan etkisinden söz etmek istiyorum. 
Virüsle ilgili  paylaşılan yazılar ve görseller, insanlar üzerinde yüksek düzeyde stres, korku, panik ve endişe uyandırırken; fobiler, uyku problemleri, beslenme sorunları ve obsesif düşünceler gibi rahatsızlıkların artmasına sebep olabilir. Bu yüzden tepkilerimize dikkat etmeli, toplumda endişe oluşturacak konuşmalar ve davranışlardan kaçınmalıyız.

Öncelikle panik halinden çıkarak durumu kabul etmeli ve bilinçli şekilde önlemler almaya başlamalıyız. Eğer hiçbir şekilde üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız bir uzmandan psikolojik destek alabilirsiniz çünkü oluşan kaygı özellikle çocuklar ve genç erişkinlerde kalıcı etkiler oluşturabilir.
Peki nelere dikkat etmeliyiz?


*Sosyal medyada yayınlanan olumsuz yazılardan kaçınmalı, her paylaşılanın doğru olmayabileceğini bilmeliyiz. *Konu hakkında çevremizdekilerle olumsuz konuşarak birbirimizi etkilememeli ve korkutmamaya dikkat etmeliyiz.
*Bu sürecin geçici olduğunu, tedbir almanın ve uyarılara dikkat etmenin hastalığı önlemede etkili olacağını bilmeli ve bildiklerimizi uygulamalıyız. *Çocukların yanında yaptığımız konuşmalara dikkat etmeliyiz. Endişe duyduğumuzu ve panik yaptığımızı görürlerse onlarda korku ve kaygı duymaya başlayacaktır. Hastalık hakkında yaşlarına uygun içerikte kısa ve öz bilgiler vermeli, endişe oluşturacak cümleler kurmamaya özen göstermeliyiz.

Uzman Psikolog Hüseyin EROL

Uzman Psikolog Hüseyin EROL 2009 yılında Dicle Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimini Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uygulamalı Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Bölümü’nde tamamlamıştır. Sanata olan yoğun ilgisinden dolayı Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Tv Bölümünü de okumaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi, Cinsel Terapiler, EMDR, Sağlık Bakanlığının Düzenlediği 3 Basamaktan Oluşan Uyuşturucu Uyarıcı Madde Bağımlılığı Tedavi Eğitimi, Şema Terapi, Tıbbi Hipnoz ve Ericksonian Hipnoterapi yaklaşımlarında eğitimlerini tamamlamıştır. Ayrıca Sağlık Bakanlığınca ‘Psikolojinin Tıbbi Müdahalelerde Bulunma Yetkinlik Belgesi’ne de ayrıca sahiptir. Columbia Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi işbirliğinde yürütülen Uluslararası Travma Çalışmaları programına katılmış, bireysel ve toplumsal travmalara müdahale üzerine eğitimler almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir